Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Estetiği

 

Kulak, işitme organıdır, sesleri algılamamızı sağlar. Çevremiz ile etkileşimimizin ve iletişimimizin bir parçasıdır. Kulak, iç kulak, orta kulak ve dış kulak olmak üzere 3 ana kısımdan oluşur.

Kulak kepçesi, dış kulağı oluşturur, gelen sesleri toplayarak orta kulağa geçmesini sağlar. Orta kulak, gelen ses titreşimlerini iç kulağa iletir. İç kulak ise ses titreşimlerini sinirlerin iletebileceği sinyallere dönüştürerek beyine aktarımını sağlar.

Bu mekanizma ile sesleri algılarız.Kulak kepçesinin işitme açısından açısından bir önemi yoktur, ancak seslerin geliş yönünü anlamamızı sağlar. Fonksiyonel açıdan hayatımızı değiştirecek kadar önemi olan kulak, kulak estetiği ve bulunduğu konum açısından da insanın dış görünümünü etkileyen, estetik olarak da yüksek değeri olan bir organdır.

Kulaklarda hiç kulak gelişmemesinden, çok değişik şekil bozukluklarına kadar geniş bir yelpaze içinde farklı kulak deformiteleri görülebilir. Bunlar içinde en çok görülen ve estetik cerrahide en çok ameliyatı yapılan kulak estetiği problemi, kepçe kulak, diğer bir deyişle yelken kulak deformitesidir

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak deformitesinde sorun, kulağın baş ile yaptığı açının normalden daha geniş olmasıdır. Kepçe kulak probleminde kulaklar normale oranla öne doğru daha açık dururlar. Kepçe kulak problemi, halk arasında, çocuğun anne karnındaki bozuk duruşu ya da uyku esnasındaki yanlış yatışından dolayı olduğu düşünülse de pek gerçeği yansıtmaz.

Diğer taraftan kulak kepçesi içindeki kıkırdak kıvrımlarının belirgin olmaması, kulak kepçesinin iç yüzeyinin kıvrımsız, bir bakıma kaşık gibi görünmesine de yol açarak kulak estetiği açısından hoş olmayan bir görünüm oluşturur.

Kepçe Kulak Tedavisi Ne Zaman Yapılır?


Kulak şekli, bebeklik döneminden itibaren gelişmeye başlar ve 5–6 yaşına kadar gelişimi tamamlanır. Bu yaşlardan itibaren çocuklar okula başlamasıyla birlikte sosyal bir hayatın da içine girmiş olurlar.

Yeni bir ortamda, yeni bir arkadaş çevresi edindikleri için ilişki içinde oldukları insanlar da artar. Kepçe kulak problemi olan çocuklar, girdikleri yeni çevrede, arkadaşlarının kepçe kulaklarıyla ilgili eleştirilerinden, kendisiyle alay edilmesinden, kepçe kulaklarını konu alan esprilerin yapılmasından ruhsal olarak etkilenirler.

Hatta bu etkilenme sonucunda ileriki yıllarda erkeklerde saçları kısa kestirememe, kadınlarda saçlarını hep açık bırakıp toplamama şeklinde estetik kaygılar ve aşağılık kompleksi gelişebilir.

Benzer şekilde ruhsal problemlerin yaşanmaması için, kepçe kulak estetiği ameliyatı en uygun çözümdür. Kepçe kulak tedavisi için en uygun zaman, hemen okul çağı öncesidir. Ancak bu dönemde yapılacak ameliyatlar, anne baba kararını gerektirir.Pek çok anne baba da çocuklarının kepçe kulak problemini göz ardı eder, hatta bir problem olarak da görmezler, dolayısıyla ameliyat ile kepçe kulak düzeltme konusunu düşünmezler.

Bu nedenle kepçe kulak problemi olup da çocukluk döneminde kepçe kulak tedavisi edilmemiş birçok kişi vardır. Kepçe kulak ameliyatı için her ne kadar ruhsal gelişimin etkilenmemesi için en uygun ameliyat zamanı çocukluk dönemidir desek de, bu dönemde tedavi edilmemiş kişiler, daha sonra da her yaşta ameliyat edilebilir

 

Kepçe Kulak Ameliyatı


Kepçe kulak ameliyatı diğer bir deyişle otoplasti ameliyatı, çocukluk çağındaki kişilerde genel anestezi altında yapılır. Daha ileriki yaşlarda genel anestezi verilmeden, sadece kulak uyuşturularak lokal anestezi yöntemiyle de yapılabilir. Kepçe kulak estetiği ameliyatı için çocuklarda genel anestezinin tercih edilmesinin nedeni, ameliyat sırasında çocuğun huzursuz olabileceği ve sakin durmayabileceği nedeniyle cerrahın rahat çalışabilmesinin zorluğudur.

Estetik kulak ameliyatı, kulak kepçesinin arka yüzünden yapılır. Bu yüzden, iz kalma ve izin görünme olasılığı en düşük olan ameliyatlardandır.

Kepçe kulak ameliyatı, her bir kulak için yaklaşık yarım saat sürer. Kepçe kulak estetiği ameliyatında, kulak kıkırdaklarının olması gereken kıvrım hatları inceltilerek ya da zayıflatılarak kıvrılması kolay hale getirilir, kıkırdaklara uygulanan kalıcı iç dikişler ile kıkırdak kıvrımları oluşturularak yeniden şekillendirilir ve yine iç dikişler ile kulak kepçesi arkaya doğru yatırılır.

Ben, kepçe kulak ameliyatı sırasında kalıcı iç dikişler ile kıkırdağı şekillendirdikten sonra derideki kesi yerini kapatmak için kendi kendine eriyen dikişler kullanıyorum, böylece dikiş alma zahmeti ve stresinden kurtulmuş oluyorsunuz.

Kepçe kulak estetiği ameliyatını erişkin bir kişiye lokal anestezi altında uyguladığımda, kulağınıza vermiş olduğum yeni şekli aynadan bakarak kontrol etmenizi sağlıyorum, bu sayede sizin yönlendirmenize göre istediğiniz şekli elde etmenin de bir bakıma garantisi oluyor.

Kepçe kulak ameliyatı lokal anestezi ile yapılmış ise ameliyatın bitiminden hemen sonra evinize dönebilirsiniz. Uyuşturucu ilacın etkisi yaklaşık 3–4 saat sürer, etkisi geçmeye başladığında hafif bir ağrı hissedilir.

Bu ağrı günlük hayatı etkileyecek düzeyde olmaz ve uygun ağrı kesici ilaçlar ile rahatlığınız sağlanır.Kepçe kulak estetiği ameliyatı bittiğinde kulaklar bandaj ile sarılır. Bu bandaj, 3 gün sarılı kalır. 3 gün sonraki kontrol sırasında bandajlar açılır. Bandajlar açıldıktan sonra aynı gün banyo yapabilirsiniz.

Her ameliyatta olduğu gibi kepçe kulak estetiği ameliyatı sonrasında da kulaklarda morarma ve şişme olacaktır ve bunlar da yaklaşık bir hafta içinde azalarak kaybolur.

Kepçe kulak estetiği sonrası 3 ay boyunca kulağı çekme, öne doğru kıvırma ve katlama gibi hareketlerden korumak gerekir. Bu hareketler, kepçe kulak ameliyatı sırasında kulak kıkırdağına konan iç dikişlerin yırtılmasına yol açabilir. İç dikişler açılır
ya da yırtılırsa, kulak eski haline tekrar döner.

Bu durum, sağlığınıza bir zarar vermez, ancak düzeltmek için yeniden ameliyat etmek gerekir. Estetik kepçe kulak ameliyatı sırasında kulak kıkırdaklarına konan kalıcı iç dikişler kıkırdaklara verilen şeklin o şekilde kalmasını sağlar ve 3 ay içinde o şekilde kaynamış hale gelir. 3 aydan sonra kulağa uygulanacak ters hareketlerin de artık bir zararı olmaz.

Bu nedenle kepçe kulak ameliyatı sonrası 3 ay boyunca kulağın korunmasına dikkat etmeniz gerekir. Kepçe kulak ameliyatı sonrası kulakların alacağı şekil açısından uygulanan cerrahi tekniğin etkisi kadar kulakların korunmasının da önemi vardır.Tekniği doğru bir şekilde uygulanarak yapılan bir ameliyatın arkasından kulakların dikkatlice korunmasıyla alınacak sonuçlar son derece memnuniyet vericidir.

Kepçe kulak estetiği ameliyatı sadece dış kulak kısmını ilgilendirdiğinden işitme ile ilgili bir problem yaratmaz. Kepçe kulak estetiği ameliyatı kolay uygulanabilirliği, görünen bir iz bırakmayışı ve ameliyat sonrasında hemen ve dikkat çekici şekilde sonuç vermesinden dolayı hızlı bir psikolojik düzelme sağlayan, sonuçları da son derece yüz güldürücü operasyonlardır.

13 SORU CEVAPLANDI!

OP.DR. FATiH DAĞDELEN SORULARINIZI CEVAPLIYOR !

SIZDE SORUNUZU BiZE iLETiN HEMEN CEVAPLAYALIM!

 1. ali ****OP.DR.FATIH DAGDELEN SORU:

  Kulaklarımın büyüklüğünden şikayetçiyim.Kulaklarım küçültülebilirmi ?Bana göre kepçe değilim ama cevrem kepçe kulak olduğumu söylüyor sizce doğrusu hangisi resimlere bakarak bana bilgi verebilirmisiniz ?

 2. Serhat ****OP.DR.FATIH DAGDELEN SORU:

  Ameliyat olduktan sonra duymama gibi sorunlar oluyor mu .İyileşme süreci ne kadar bir sürede sürmektedir.

 3. Zehra ****OP.DR.FATIH DAGDELEN SORU:

  1 ay önce 7 yaşındaki cocuğumun yanında kepçe kulak ameliyatı ile ilgili arkadaşlarımla konuşurken bizi dikkatli bir şekilde dinlediğini fark ettim.Eve geldiğimizde direk aynanın karşına geçip kulaklarını incelemeye başladı ve sonra bende ameliyat olmak istiyorum dedi.Kulakları çok belli olmasada hafif kepçe kulak bizim konuşmamızdan etkilenmiş olacak ki sürekli kulaklarıyla meşgul.Acaba konuşmamız cocuğun psikolojisini mi bozdu bu konuda yardımlarınızı bekliyorum ne yapmalıyım ?

 4. Kıvanç ****OP.DR.FATIH DAGDELEN SORU:

  Ameliyat kaç saat sürmekte ve hastanede kaç gece kalmak gerekiyor,birde ameliyat ücreti ne kadar ?Fiyat bilgisi özelden yazabilir misiniz.

 5. Serpil ****OP.DR.FATIH DAGDELEN SORU:

  Genç bir kızım ve kulaklarım kepçe kulak üniversite okuyorum arkadaşlarımın her ne kadar bana yakıştığını söylesede ben kulaklarımdan şikayetçiyim.Kendime sorun ediyor ve derslerime odaklanamıyor um . Okullar başlamadan ameliyat olsam ne kadar bir sürede iyileşir. Part-time çalışarak ameliyat ücreti biriktiriyorum fiyat yazarmısınız lütfen.

 6. Yalçın ****OP.DR.FATIH DAGDELEN SORU:

  Askerde bütün taburun maskotu olmama rağmen artık mahallenin maskotu olmak istemiyorum.Kepçe kulak ameliyatının maliyeti nedir öğrenmek istiyorum fiyat uygun ise bu hafta içinde ameliyat olmak isterim fiyat konusunda bilgilendirir misiniz teşekkürler.

 7. mehmetOP.DR.FATIH DAGDELEN SORU:

  benım kulaklarım tam olarak birbirine benzemiyor şağ tarafımdaki kulağım kıvrımları neredeyse yok ama sol kulağımdaki ki kıvrımlar sağ kulağımdakine oranla biraz daha eğik ve buda sağ kulağımın biraz buyuk sol kılağımın ise kuçuk olduğunu gosteriyor estetik ameliyatla duzeltilebilirmi duzeltilse iz kalırmı ve son olarak tahmını fiyat ne kadar olurrr…. şimdi bunalımdayım intahar etmeyi bile dusunuyom ne olur bna acil cevap yazın şimdiden tskler..

 8. nazanOP.DR.FATIH DAGDELEN SORU:

  kulak memesi yırtıgım var acaba dikile bilirmi ortalama ne kadar tutar acaba acil cevap yazarmısınız şididen teşekkür ederim

 9. Ayda ****OP.DR.FATIH DAGDELEN SORU:

  8 yaşiında oğlum var.kulakları çok büyük değil ama kepće.fiyat bilgisi verirseniz en kısa zamanda ameliyat istiyorum

 10. aysel çaksenOP.DR.FATIH DAGDELEN SORU:

  kulak amelatinda bir telike varnidir ve nazil yalilir üçreti nedir deyerli dokdorum

 11. serkanOP.DR.FATIH DAGDELEN SORU:

  bende ameliyat olmak istiyorum, ortalama bir fiyat verirseniz irtibata geçmek istiyorum

 12. ADINIZ bayramOP.DR.FATIH DAGDELEN SORU:

  hocam ben mayıs 14 te kulaklarımdanoperasyon geçirdim. kulaklarımının sargısını ertesi gün doktorumla ile birlikte sarıgı açtık ve pansuman yaptı , hafif sıkmayacak kadar birdaha sardı. 20 mayısta sargı yeniden açtım ve kulaklarımın üst kısımları kafama neredeyse yapışık olduğunu gördüm, sadece geleri bayanların kullandığı bandalardan çok sıkmayacak şekilde 1 hafta bandana taktım. kafama yakın olan kulaklarımın normal istenilen duruma ne kaadar sürede gelebilir. şimdiden teşekkürler.

 13. mevlude****OP.DR.FATIH DAGDELEN SORU:

  Kepçe kulaklarim var bana neye mal olur?

OP.DR. FATiH DAĞDELEN SORULARINIZI CEVAPLIYOR !

SIZDE SORUNUZU BiZE iLETiN HEMEN CEVAPLAYALIM!